High Quality Fiber Glass Wool Price
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ASTM, CE, ISO |
| Color: | Yellow |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
In-stock Capacity
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has In-stock capacity
The supplier can deliver the goods within 15 days
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Can be customized
- Feature
- Durable, Flame Retardant, Heat Insulation, Moisture-Proof, Noise Reduction
- Thermal Conductivity
- 0.033-0.044 (W/M.K)
- Width
- 1.2m
- Length
- 5-30m
- Moisure Absorbtion
- <3% by Weight
- Shot Content
- Free of Shot
- Features
- Eco-Friendly / Fireproof / Soundproof
- Corrosion Resistance
- Meet Requirement
- Fire Performance
- Grade a
- Transport Package
- PVC & Woven Bag
- Specification
- 1.2m*5-30m
- Trademark
- Can be customized
- Origin
- China
- HS Code
- 7016909000
- Production Capacity
- 20000m2/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 30.00cm * 35.00cm
- Package Gross Weight
- 3.000kg
Product Description
Glass wool belongs to a category of glass fibers and is a man-made inorganic fiber. Glass wool is a material made of molten glass to form cotton. Its chemical composition is glass. It is an inorganic fiber. It has the advantages of good molding, low bulk density, high thermal conductivity, thermal insulation, good sound absorption and corrosion resistance. The chemical properties are stable
Specifications:
1.material:fiberglass 2.excellent quality& performance 3.competitive price
4.Certificates:CE,SGS 5.biggest factory in China
| Name: | Fiberglass Glass Wool Insulation Blanket |
| Color | Yellow |
| Thermal Conductivity | 0.033-0.044 (W/M.K) |
| Moisture Absorption | <3% by Weight |
| HS Code | 7016909000 |
| Refractoriness | -40 to 450 C |
| Apparent Density | 10-48kg/M3 |
| Usage | Insulation |
| Width | 1.2m |
| Length | 5-30m |
| Corrosion Resistance | Meet Requirement |
| Shot Content | Free of Shot |
| Transport Package | PVC & Woven Bag |
| Production Capacity | 15000 Tons Per Month |
| Features | Eco-Friendly / Fireproof / Soundproof |
| Fire Performance | Grade A |
Product specification and type:
| Product | Length(mm) | Width(Diameter)(mm) | Thickness(mm) | Density(kg/m3) |
| Boards | 1200-2400 | 600-1200 | 20-100 | 24-96 |
| Blanket | 2000-15000 | 1200 | 25-150 | 12,16,20,24,32,40,48 |
| Batt | 1160-1200 | 410-610 | 100-200 | 10-48 |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Insulation Materials
- High Quality Fiber Glass Wool Price
Related Categories
Hot Searches
More