|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Feature: | Heat Insulation |
| Material: | Basalt |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | Rock wool board |
| Density | 50-200kg/m3 |
| Average fiber diameter | 5-8um |
| Thickness | 25-200mm |
| Length | 1200mm |
| Width | 600mm |
| Surface | Alum. foil, black tissue or kraft paper can be faced |
| Highest Usage Temperature | 650ºC |
| Asbestos | 100% Non Asbestos |
| Function | Thermal insulation, Sound absorption |
| HS code | 6806109090 |
| Certificate | CE&ISO&TUV |
| Heat Conduct Coefficient | 0.045-0.032w/mk |
| Hydrophobic | >98.5 |
| Incombustibility | Qualified Grade A |
| Port of loading | Tianjin port, China |
| Test Item | Unit | Test Value | Test Method | |
| Bulk Density Tolerence | % | ±10 | AS 1530.4-1997/ISO 834 ASTM E119/JIS A 1304/BS 476:Pt22 |
|
| Thermal Conductivity | (W/m·K) | 0.034-0.043 | ASTM C177/C518 | |
| Fiber Diameter | μm | 5±1 | ASTM E84/UL 723 | |
| Melting Point | >1000 | |||
| Max Service Temperature | ºC | 750 | ASTM C411 | |
| Service temperature | ºC | 350-650 | ASTM C411 | |
| Compression Strength (10% deformation) | KPA | ≥40 | ASTM C165 | |
| Strength of extension | KPA | ≥7.5 | GB/T 25975-2010 | |
| Surface Burning Characteristic | Flame Spread Index | - | 0 | ASTM E84 |
| Smoke Developed Index | - | 0 | ASTM E84 | |
| Shot Content | % | ≤5%(coarse shot size>0.25mm) | ASTM C1335 | |
| % | ≤30%(Ultimate shot size>63μm) | |||
| Acidity Ratio | - | ≥1.8 | GB/T 5480 | |
| Health and Safety | Resistance to Fungi | - | No Bacteria | ASTM C1338 |
| Odor Emission | - | No Irritating Odor | ASTM C665 | |
| Corrosion Resistance | - | No Chemical Reaction | ASTM C665 | |
| Moisture Absorption | % by Weight | <0.5 | ASTM C1104/1104M | |
| % by Volume | ≤0.04 | ASTM C1104/1104M | ||
| Hydrophobic Rate | % | >99 | GB/T 10299 | |
| Fire Performance | - | Non-Combustibility (Class A1) | EN13501-1 / ENISO1182 | |