Customized Construction Decoration Wave Metal Ceiling Suspended Curved Aluminum Baffle Ceiling
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | More Than 5years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
In-stock Capacity
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has In-stock capacity
The supplier can deliver the goods within 15 days
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- As customer's request
- Material
- Aluminum Alloy
- Ceiling Tile Shape
- Rectangle
- Function
- Fireproof Board Ceiling, Soundproof Ceiling, Moisture-Proof Ceiling, Mould-Proof Ceiling, Smoke-Proof Ceiling
- Feature
- Artistic Ceilings
- Surface Treatment
- Film Coating
- Surface
- Flating
- Oxidation Resistance
- High
- Installation
- Steel
- Application
- Office, Hotel, Household, Dust Free Room, Public
- Name
- Aluminum U-Baffle Ceiling/ Extruded Aluminum Baffl
- Width
- 50,100,150,200,300mm
- Thickness
- 0.4-2.5mm
- Length
- Less Than 6000mm
- Color
- White ,Silver, Wood Color & Any of The Ral Color
- Transportation
- by Sea, by Air, by Train
- Shape
- Square, Irregular, Rectangle, Strip
- Certificate
- CE/SGS/ISO9001
- Sound-Absorbing Paper
- Soundtex, Acouloc, Normal Black Tissue
- Transport Package
- Carton Packaging
- Specification
- 25*100mm, 30*120mm, 50*150mm, 50*200mm, Customized
- Trademark
- Customization
- Origin
- China
- HS Code
- 76109000
- Production Capacity
- 2000000sqm/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 30.00cm * 30.00cm
- Package Gross Weight
- 5.000kg
Product Description
U Baffle Ceiling is a kind of visible curtain type ceiling. The visual angle of the house can be adjusted, and the pipes and other facilities of the building can be hidden, Additionally, It makes the light soft in the room. This kind of ceiling won't affect the sound- absorbing and insolating effect of the house, but increase the effect of exhaust and heat elimination, and won't influence the installation of fire facilities and air conditioner system.
| Material | Aluminum U-Baffle Ceiling/ Extruded Aluminum Baffle Ceiling |
| Width | 50,100,150,200,300mm |
| Thickness | 0.4-2.5mm |
| Length | Less than 6000mm |
| Color | White ,silver, wood color & any of the RAL color |
| Surface treatment | Powder coating, Pre-painted |
| Feature | Artistic Ceilings , Perforated ceilings |
| Function | Fireproof , Moisture-Proof , Mould-proof , Smok- proof, Soud-proof |
| Packing details | Packed in Standard export cartons with protective foam |
| Delivery time | 2weeks after down payment. |
| Sound-Absorbing Paper | Soundtex, Acouloc, Normal Black Tissue |
| HS Code | 76109000 |
| Application | School, office, Metro station, Library, etc |
| Certificate | CE/SGS/ ISO9001 |
| Production Capacity | 12000, 00sqm/Month |
| MOQ | 200SQM |
| Installation | Galvanized Steel |
| Oxidation Resistance | High |
Surface Treatment
Powder coating: It is most widely used and environmental friendly way.
Roll coating: It can make flower and wooden beautiful pattern come to life with 15 years lifespan.
PVDF: It is the best surface treatment with anti-weather, anti-hit function. Experiment shows that pvdf will not fade in 20 years under harsh rain and sun shining.
Powder coating: It is most widely used and environmental friendly way.
Roll coating: It can make flower and wooden beautiful pattern come to life with 15 years lifespan.
PVDF: It is the best surface treatment with anti-weather, anti-hit function. Experiment shows that pvdf will not fade in 20 years under harsh rain and sun shining.
Advantages
1.Lightweight, good rigidity, and intensity.
2.Good weather ability and good corrosion resistance.
3.Can be curved with customized patterns.
4.Three-dimensional view to match the building structure.
5.Strong Anti-seismic and fireproof performance.
6.High resistance to moisture and corrosion.
7.Coating uniform, varied color choices.
8.Not easy to stain, convenient to clean and maintain.
9.Easy for installation and cost-effective.
10.Recyclable, friendly to the environment.
1.Lightweight, good rigidity, and intensity.
2.Good weather ability and good corrosion resistance.
3.Can be curved with customized patterns.
4.Three-dimensional view to match the building structure.
5.Strong Anti-seismic and fireproof performance.
6.High resistance to moisture and corrosion.
7.Coating uniform, varied color choices.
8.Not easy to stain, convenient to clean and maintain.
9.Easy for installation and cost-effective.
10.Recyclable, friendly to the environment.


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Metal Ceiling / Panel
- Aluminum Baffle Ceiling
- Customized Construction Decoration Wave Metal Ceiling Suspended Curved Aluminum Baffle Ceiling
Related Categories
Hot Searches
More