Rock Mineral Wool Heat Insulation Material Rockwool
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Online |
| Feature: | Durable, Easy to Install, Fierproof, Flame Retardant, Heat Insulation, Noise Reduction, Waterproof |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
In-stock Capacity
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has In-stock capacity
The supplier can deliver the goods within 15 days
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Can be customized
- Highest Working Temperature
- 650
- Material
- Rock Wool
- Incombustibility
- Qualified Grade a
- Certificate
- CE&ISO&TUV
- Asbestos
- 100% Non Asbestos
- Function
- Thermal Insulation, Sound Absorption
- Heat Conduct Coefficient
- 0.045-0.032W/Mk
- Thickness
- 25-200mm
- Length
- 1200mm
- Width
- 600mm
- Transport Package
- Shrink PE Bags, High-End Products Package Quality
- Specification
- Can be customized
- Trademark
- Can be customized
- Origin
- China
- HS Code
- 6806109090
- Production Capacity
- 100000m2/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 120.00cm * 60.00cm * 5.00cm
- Package Gross Weight
- 5.400kg
Product Description
Rock Wool Board is made from basalt, an inorganic raw material. It is produced through heating basalt at 1350˚C - 1400˚C and transforming it into fibers, which are bonded together using a thermosetting resin.
It is light and easy to install, mainly used for thermal and acoustic insulation.
It is widely applied to building exterior wall insulation, roof insulation, curtain wall, floors, dry wall partitions, industrial and civil building, compound sandwich panels, fire door core board, marine bulkhead, over-deck, and all kinds of industrial or shipbuilding equipment.
| Item | Rock wool board |
| Density | 50-200kg/m3 |
| Average fiber diameter | 5-8um |
| Thickness | 25-200mm |
| Length | 1200mm |
| Width | 600mm |
| Surface | Aluminum foil, black tissue or kraft paper |
| Highest Usage Temperature | 650ºC |
| Asbestos | 100% Non Asbestos |
| Function | Thermal insulation, Sound absorption |
| HS code | 6806109090 |
| Certificate | CE&ISO&TUV |
| Heat Conduct Coefficient | 0.045-0.032w/mk |
| Hydrophobic | >98.5 |
| Incombustibility | Qualified Grade A |
| Port of loading | Tianjin port, China |
Application
Rock wool insulation materials are widely used in construction wall, roof, industrial furnace, oven, heat-treating equipment, storage tank, storage groove, power house, flue, petrifaction and oil refining equipment and all kinds of keeping-warm and heat insulation pipelines.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Insulation Materials
- Rock Mineral Wool Heat Insulation Material Rockwool
Related Categories
Hot Searches
More