|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Online |
| Warranty: | 10 Years |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Name | Aluminum Grid Ceiling |
| Width: | 10,15,20mm |
| Thickness: | 0.3-1.0mm |
| Hight: | 32,38,43,48,60,80,100mm |
| Material | Aluminum alloy |
| Ceiling Tile Type | Metal Ceilings |
| Certificate: | CE/SGS/ ISO9001 |
| Surface Treatment | powder coated, Paint coated, Film coated |
| Advantage | Ventilative, Beautiful design, Convenient |
| Package | Packed in standard export carton |
| Function | Fireproof, Heat Insulation, Moisture-Proof, Mould-Proof, Smoke-Proof, Sound-Absorbing, Soundproof, Waterproof |
| Delivery time | 2weeks after down payment |
| Warranty : | 10 years manufacturer warranty , Up to 25 years available upon request |