Shopping Mall Restaurant Decoration Suspended Metal Curved Ceiling Aluminum Wave Baffle Ceiling
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Online |
| Warranty: | 15 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
In-stock Capacity
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has In-stock capacity
The supplier can deliver the goods within 15 days
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Can be customized
- Type
- Window & Door Aluminium Profile, Decoration Aluminium Profile, Heat Sink Aluminium Profile, Glass Wall Aluminium Profile, Transport Aluminium Profile, Industrial Aluminium Profile
- Shape
- Square Tube or Round Tube
- Alloy
- Alloy
- Surface Finishing
- Powder Coating, Polyester, Pre-Painted
- Alloying Ingredient
- Aluminum Alloy 1100, Aluminum Alloy 3003
- Certification
- CE, ISO, SGS
- Polished Aluminum Profile
- Mechanical Polishing
- Oxidation Resistance
- High
- Color
- Wooden Customized
- Features
- Light Weight, High Strength, Fireproof
- Application
- Office, Hotel, Household, Dust Free Room
- out Looking
- Square Tube, Round Tube, Customized Shape
- Delivery Time
- 2weeks After Down Payment.
- Transport Package
- Packed in Standard Export Cartons with Protective
- Specification
- Can be customized
- Trademark
- Can be customized
- Origin
- China
- HS Code
- 7610900000
- Production Capacity
- 20000sqm /Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 30.00cm * 35.00cm
- Package Gross Weight
- 4.000kg
Product Description
Aluminum Baffle Ceiling
U baffle Ceiling is kind of visible curtain type ceiling, The visual angle of the house can be adjusted, and the pipes and other facilities of the building can be hidden.
Additionally, It make the light soft in the room, This kind of ceiling won't affect the sound - absorbing and
insolating effect of the house. but increase the effect of exhaust and heat elimination, And won't influence the installation of fire facilities and air conditioner system.
U baffle Ceiling is kind of visible curtain type ceiling, The visual angle of the house can be adjusted, and the pipes and other facilities of the building can be hidden.
Additionally, It make the light soft in the room, This kind of ceiling won't affect the sound - absorbing and
insolating effect of the house. but increase the effect of exhaust and heat elimination, And won't influence the installation of fire facilities and air conditioner system.
| Material | Aluminum U-Baffle Ceiling/ Extruded Aluminum Baffle Ceiling / |
| Width | 50,100,150,200,300mm |
| Thickness | 0.4-2.5mm |
| Length | Less than 6000mm |
| Color | White ,silver, wood color & any of the RAL color |
| Surface treatment | Powder coating, Pre-painted |
| Feature | Artistic Ceilings , Perforated ceilings |
| Function | Fireproof , Moisture-Proof , Mould-proof , Smok- proof, Soud-proof |
| Packing details | Packed in Standard export cartons with protective foam |
| Delivery time | 2weeks after down payment. |
| Sound-Absorbing Paper | Soundtex, Acouloc, Normal Black Tissue |
| HS Code | 76109000 |
| Application | School, office, Metro station, Library, etc |
| Certificate | CE/SGS/ ISO9001 |
| Production Capacity | 12000, 00sqm/Month |
| MOQ | 200SQM |
| Installation | Galvanized Steel |
| Oxidation Resistance | High |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Metal Ceiling / Panel
- Aluminum Baffle Ceiling
- Shopping Mall Restaurant Decoration Suspended Metal Curved Ceiling Aluminum Wave Baffle Ceiling
Related Categories
Hot Searches
More